تبلیغات

دانستنیها - گیاهان زیبا اما كشنده
دانستنیها
جمعه 25 تیر 1389

گیاهان زیبا اما كشنده

جمعه 25 تیر 1389

نوع مطلب :گیاهان، 
نویسنده :بهروز

گیاهان نمونه های زیبا و بی نظیری از خلقت خداوندی به حساب می آیند، اشكال و رنگشان ما را به سوی خود جذب می كند. اما در پس این چهره زیبا، رازها نهفته است. بعضی از این گیاهان دارای مواد سمی، مهلك و كشنده ای هستند كه حتی از سم بعضی از مارها هم خطرناك ترند. این گیاهان همه جا می توانند باشند، در جنگلها، كوه ها، حتی در منزل شما در این مجال می خواهیم در مورد گیاهانی صحبت كنیم كه آشنایی شما با آنها لازم و ضروری است. سموم گیاهی از جمله خطرناك ترین مواد سمی شناخته می شود، از جمله آنها می توان سم كشنده «كورار» كه در پوست برخی از درختان در آمریكای جنوبی است، نام برد، و همچنین سمی دیگر به نام «استریكنین» كه در دانه گیاهان مناطق حاره یافت می شود. تعدادی از گیاهان رنگارنگ در مناطق مختلف دارای سموم متفاوت هستند كه سبب می شود جانوران از خوردن آنها خودداری كنند. برای مثال درخت زرد شفاف بلندی به نام «لابرنوم» كه در بسیاری از شهرهای اروپایی رشد می كند، دارای دانه های سمی است. حتی در برگ های شبدری كه در چمنزارها و علفزارها پیدا می شوند، انواع مختلفی از سموم شیمیایی به نام «سیاتید» وجود دارد.

قارچ فنجان مرگ


سمی ترین و خطرناك ترین قارچ شناخته شده است. تكه كوچكی از این قارچ می تواند انسان یا هر موجود زنده دیگری را بكشد سم این گیاه حتی با پختن از بین نمی رود. افرادی كه این قارچ را می خورند، تا 10 ساعت هیچ گونه دردی احساس نمی كنند معمولا سم این گیاه بعد از 50 ساعت عمل می كند، اما پس از گذشتن این زمان درمان به هیچ وجه ممكن نیست و مرگ فرد مسموم حتمی است.

شقایق (Papaver rhoeas)


این گل اكثراً در دشت ها می روید، خوردن این گل باعث لطمه زدن به دستگاه گوارش می شود.

گل انگشتانه (Digitalis purpurea)
 


برگ ها، دانه ها و گل های این گیاه زیبا سمی هستند. از این گل برای تولید برخی انواع داروهای قلبی استفاده می شود. به همین دلیل خوردن هر بخش از این گیاه می تواند سبب بروز بیماری های قلبی شود. این سم باعث ضربان قلب نامرتب و سوءهاضمه و سرگیجه می شود. برگ های قسمت بالای ساقه بسیار خطرناك هستند، یك گاز زدن كوچك برای منجر به مرگ شدن كافی است. نشانه های اولیه حالت تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، درد شكم و روده، هزیان گویی و سردرد شدید است.

چشم عروسك (Actaea pachypoda)

 

این گیاه عجیب بسیار سمی است. حبه های میوه آن دارای سم cardiogenic است كه باعث آرام بخشی فوری روی ماهیچه قلب می شود. خوردن این دانه ها منجر به كند شدن قلب و مرگ می شود.

سنبل

(Hyacinthus orientalis)


پیازهای این گل سمی هستند و باعث حالت تهوع، استفراغ، تشنج و احتمالا مرگ می شود. این گیاه دارای سم alkaloid است حتی اگر در حجم زیادی مخلوط شود. پیازهای این گل از بقیه قسمت ها سمی تر هستند و تحت هیچ شرایطی نباید بلعیده شوند.

یاس (Gelsemium sempervirens)

 

تمام قسمت های این گیاه سمی هستند و باعث حالت تهوع و استفراغ می شوند و نباید مورد مصرف قرار گیرند. احتمال بیماری با خوردن عسل این گیاه زیاد است. شیره گیاه باعث خارش پوست در انسان های حساس می شود. مسمومیت مصرف این گل در كودكان به مراتب بیشتر است.

Manispermum

 

میوه ها و دانه های گیاه سمی هستند و باعث حالت تهوع و استفراغ و خطرات جدی می شوند.

شوكران آبی -(Cicuta)

 

سمی ترین قسمت این گیاه ریشه آن است. این گیاه عموماً به علت خوشه های سفیدش با هویج وحشی اشتباه گرفته می شود. این گیاه به عنوان سمی ترین گیاه آمریكای شمالی شناخته شده است. بلعیدن این گیاه باعث تشنج شدید می شود. در حیوانات اهلی تاثیر این گیاه بیشتر است.

تاتوره (Datura stramonium L)
 

گیاهی است یكساله و علفی، از تیره سیب زمینی، این گیاه سمی است. آب موجود درآوندهای این گیاه اگر در چشم ریخته شود باعث باز ماندن مردمك چشم می شود. اگر جوشانده این گیاه به كسی خورانده شود، اعصاب ارادی اش برای مدتی غیر ارادی می شود و مصرف جوشانده این گیاه به مقدار زیاد مرگ آور است.

تاتوره دارای یك نوع آلكالوئید است كه باعث مسمومیت اعصاب شده و در صورتی كه خورده شود باعث نفخ، بی قراری، فلج و كوری مطلق و مرگ سریع خواهد شد.

طبق برخی از داستان ها و منابع كاهنه بزرگ معبد آپولو در دلفی، پیشگوئیهای عجیب خود را بعد از استنشاق دود تاتوره، بر زبان آورده است. گیاه اثر قوی افیونی و مخدر دارد و توهم و دوبینی از نتایج آنست. سرخپوستان بومی جنوب غربی آمریكا با راهنمایی جادوگران قبیله، تاتوره را در تشریفات مذهبی مخصوص سن بلوغ و دیگر مراسم خاص خود به كار می برده اند.

ساكنان اولیه آمریكا تاتوره را گیاه خطرناك می دانستند و آن را سیب شیطان می نامیدند. مردم حتی از كاشتن تاتوره در باغچه و مزارع خودداری می كردند. به اعتقاد مردم، تاتوره قدرت آن را داشته است كه جادوگران را احضار كند. اما جادوگران قبیله برای این گیاه كه احساس عجیب پرواز را در انسان به وجود می آورد، ارزش زیادی قائل بوده اند. تاتوره یك گیاه سمی است كه اثر افیونی بسیار قوی دارد.

گزنه-(Urtica dioica)


این گیاه بیشتر در جنگلهای شمال ایران می روید، در اثر تماس این گیاه با پوست، خارش شدیدی ایجاد می كند كه ممكن است ساعت ها به طول بیانجامد البته جای نگرانی نیست زیرا خطری جان انسان را تهدید نمی كند. راه درمان فوری این خارش هم استفاده از برگ گیاهی آقطی است. جالب توجه این است كه هرجا گزنه رویش پیدا می كند، آقطی نیز در نزدیكی آن وجود دارد!

عروسك پشت پرده

(Atropa belladonna)


بلادون با نام علمی آتروپا بلادونا كه به آن عروسك پشت پرده، سایه و شب و توت شیطان هم می گویند، گیاهی فوق العاده سمی است.

در ریشه، برگ ها و میوه خود دارای سم خطرناكی است كه خوردن آن سبب آسیب دیدگی شدید قلب و همچنین سامانه تنفسی انسان می شود.

جان جرارد جراح، گیاه شناس و پرورش دهنده گیاه قرن شانزدهم- بلادون را بسیار وحشتناك و مرگ آور توصیف كرده است. بنابر شرحی كه جرارد داده است هر كسی كه از این گیاه بخورد، بلافاصله به خوابی عمیق فرو می رود كه ممكن است هرگز بیدار نشود. گفته شده است كه سربازان پادشاه اسكاتلند در سال 1582 با شرابی كه از بلادون تهیه نموده بودند، همه قوای دانمارك را در رختخوابشان به قتل رساندند.

گل نرگس (Narcissus)


این گل زیبای زرد و سفید رنگ كه رویشش نوید آمدن بهار را می دهد، اگر به مقدار زیاد خورده شود، جزو سمی ترین گیاهان جهان است.

برخی مردم پیاز گل نرگس را با پیازهای خوراكی اشتباه می گیرند، خوردن پیاز نرگس زرد سبب تهوع، دل پیچه و اسهال می شود. با دیدن این علائم حتما به پزشك مراجعه كنید.

گل صدتومانی

(Paeonia albhiflora)

 

گل صدتومانی در رده نهم سمی ترین گیاه جهان قرار دارند. این گیاه با گل به شكل زنگشان، در حیاط و باغچه بسیار زیبا به نظر می رسند اما برگ هایش و در نتیجه عسلی كه از شیره آن تهیه می شود سمی است.

خوردن آن سبب می شود دهانتان بسوزد و ترشح بزاق دهانتان زیاد شود و پوستتان خارش كند. تهوع و اسهال هم از دیگر نشانه های مسمومیت با این گیاه همیشه سبز است. سردرد، ضعف عضلانی و ضعف در دید هم می تواند در شما به دنبال مسمومیت با این گیاه پدیدار شود. ضربان قلبتان ممكن است آهسته شود و قلبتان با شدت بتپد و به كما بروید. قبل از اینكه این اتفاقات برای شما روی دهد بهتر است به پزشك مراجعه كنید.

فیكوس (Ficus)


این گیاه 800 نوع دارد و همه آنها هم صمغی شیری رنگ دارند كه سمی است. بسیاری از انواع فیكوس در داخل خانه ها پرورش داده می شود و آنهایی هم كه در خارج از خانه رویانده می شوند باید محیطی گرم داشته باشند. بدترین تاثیری كه فیكوس می تواند بر بدن شما بگذارد، خارش و ورم است.

خرزهره(Nerium oleander)
 


سانتی متر به سانتی متر این گیاه زهر است. حتی استنشاق تصادفی خرزهره ای كه سوزانده می شود هم دردسرساز است. استفاده از شاخه های آن برای كباب كردن یا خوردن آب از محلی كه در آن خرزهره هایی با گل های قرمز، صورتی یا سفید رنگ روییده خطرناك است. تغییر در ضربان قلب (آرام شدن یا با سرعت تپیدن) بارزترین نشانه مسمومیت با این گیاه است.

گل داوودی (Chrysanthemum morifolium)
 


بین 100 تا 200 نوع گل داوودی در دنیا وجود دارد كه اغلب بوته های كوتاه و نزدیك به زمینی دارند. باغبان ها معمولا این گیاه را می كارند تا خرگوش ها را از باغشان دور كنند. گل های سمی این گیاه كه خرگوش ها را از باغ ها می راند، برای انسان ها هم سمی است البته نه چندان قوی. لمس آن سبب خارش و ورم پوست می شود.

آنتریوم (Anthurium)

 

برگ های چرمی و سبز تیره رنگ و سابقه این گل وهم انگیز سمی است. خوردن آنتریوم گرمسیری می تواند سبب احساس سوزش در دهان و سپس تورم و تاول زدن بشود. همچنین صدایتان ممكن است بگیرد و در قورت دادن غذا هم مشكل پیدا كنید.

هورتانسیا یا گل ادریسی(Hydrangea macrophylla)

 

این بوته گل هم سمی است. خارش پوست، تهوع، ضعف و تعرق در برخی از نشانه های مسمومیت ناشی از گل ادریسی است. برخی گزارش ها حاكی از این است كه برخی بیماران به كما رفته اند. تشنج و نقص در سیستم خون رسانی بدن هم در بعضی از بیماران دیده شده است. این گیاه، حاوی موادی است كه در داخل بدن از خود سیانیر پس می دهند.

دیفن باخیا

(Dieffenbachia spp)
 
 


گیاهی است كه شاید خیلی از شما آن را در خانه داشته باشید. دیفن باخیا حاوی ماده ای سمی است كه در دهان و زبان، ایجاد سوزش و درد شدید می كند و مخاط دهان را متورم می كند. البته خود این ماده سمی كشنده نیست، ولی می تواند بافت های دهان را آن قدر متورم كند كه راه نفس كشیدن را ببندد و باعث خفگی و در نهایت منجر به مرگ شود. سم موجود در دیفن باخیا می تواند آن قدر زبان را متورم كند و به آن آسیب برساند كه فرد آسیب دیده تا مدت ها نتواند درست صحبت كند.

كالادیوم (Caladium picturatum)


یكی دیگر از انواع گیاهان آپارتمانی است كه در تمام بخش های خود، شیره ای سمی دارد كه باعث خارش و سوزش لب و دهان می شود.

در بعضی از موارد، مسمومیت با درد شدید معده همراه است. یعنی مواد سمی گیاه به دستگاه گوارش آسیب می رساند. تمام مواد گوارشی به كبد می رسند و البته كبد سالم، مواد سمی را دفع یا خنثی می كند اما سموم گیاهان به بافت های كبد آسیب می رسانند. بعضی از مواد سمی، مستقیماً روی دستگاه گردش خون تاثیر می گذارند. مثلاً بعضی از تركیبات موجود در پیاز گل ها باعث تركیدن گلبول های قرمز خون می شوند. مثلاً بسیاری از شبدرها، ماده ای دارند كه وقتی در محلی مربوط واقع شوند، كپك ها، آن ها را به دیكومارین تبدیل می كنند. تاثیر دیكومارین بر روی خاصیت لخته شدن خون است و موجب نوعی بیماری می شود كه یكی از ویژگی های آن بند نیامدن خون است.

آزالیا(Azalea)
 


یكی دیگر از گیاهان آپارتمانی است كه به دلیل گل های زیبایی كه دارد، خیلی مورد توجه علاقه مندان به گل ها و گیاهان آپارتمانی است. تمام بخش های این گیاه سمی است و خوردن آن، باعث تهوع، استفراغ، كندی ضربان قلب و كاهش فشار خون می شود. علائم و همه نشانه ها و جزئیاتش شبیه به گل صدتومانی است.

منابع:

www118ba118com

wwwphallscom

wwwebtekarnewscom

wwwaftabir

http:..wwwhamshahrionlineir

http:..wwwrahenejatdailycom

http:..fawikipediaorg

http:..wwwpersianpetorg

كتاب گلكاری-دكتراحمد خلیقی
__________________